Egzekutor zapłaci VAT od wynagrodzenia z własnej kieszeni
Podstawą opodatkowania usług świadczonych przez komorników sądowych są opłaty egzekucyjne, bądź kwoty otrzymane tytułem zastępstwa, pomniejszone o kwotę podatku.
We wrześniu 2016 r. podatnik wystąpił o wykładnię przepisów o VAT w zakresie podstawy opodatkowania czynności, za które pobierane są opłaty egzekucyjne. We wniosku wyjaśnił, że jest komornikiem przy sądzie rejonowym. Zauważył, że zgodnie z interpretacją ogólną z 9 czerwca 2015 r. oraz orzecznictwem sądowym, komornik, który wykonuje w szczególności czynności egzekucyjne, prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT działając w charakterze podatnika. Ponadto, do tych czynności nie ma zastosowania wyłączenie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, a zatem wykonywanie czynności egzekucyjnych przez komornika podlega opodatkowaniu. Podatnik zapytał czy komornik sądowy pobierając opłaty egzekucyjne powinien doliczać do nich właściwe stawki VAT, czy przyjmować, że podatek ten mieści się w ustalonych normatywnych stawkach tych opłat.
Sam uważał, że komornik sądowy pobierając opłaty egzekucyjne do pobranych kwot ma doliczać właściwe stawki VAT, bo kwota opłaty egzekucyjnej jest zawsze kwotą netto. W jego ocenie takie rozwiązanie zapewni zgodne z zasadami systemu podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta